Kiedy warto wykonać badanie USG?

aparat usg

Bardzo często się zdarza, że borykamy się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Możemy skorzystać z opcji dowiedzenia się co się dzieje z naszym zdrowiem i to na wiele różnych sposobów. Jeśli czujemy, że nas boli brzuch albo coś wyczuliśmy pod skórą – jakiś guzek, to warto wykonać badanie USG.

Realizuje się je na zlecenie lekarza, który wykonuje najpierw badanie wstępne, mające na celu ocenienie naszego stanu fizycznego. Jeśli jego ocena będzie dobra, to nie zajdzie potrzeba kierowania nas na wykonanie takiego badania. Jeśli jednak diagnozy nie da się jednoznacznie postawić, to wówczas zostaniemy skierowani na wykonanie badania. Co jest ono nam w stanie pokazać? Sprawdzić przy pomocy USG można bez problemu czy posiada się jakiegoś guza lub czy ma się stan zapalny jakiegoś narządu. Jeżeli zostanie wykryty guzek, to często kieruje się jeszcze na biopsję, ponieważ aparat USG jest w stanie powiedzieć nam jakiego typu jest ten guzek.

Podobnie jest ze stanem zapalnym, czasami konieczne jest potwierdzenie tego na tomografii komputerowej lub rezonansie magnetycznym. Obecnie technika pozwala nam na przebadanie się praktycznie pod każdym kątem. Nie zawsze wszystko jednak pokaże nam samo USG, jednak obecne aparaty pokazują coraz więcej. Najważniejsze jednak by nie wyszło nic negatywnego i wszystko będzie dobrze. Nie ma potrzeby też obawiania się, że jakieś promieniowanie szkodliwe będzie miało wpływ na nasz organizm.Jest tutaj inna technologia zastosowana w porównaniu do tomografu, czy rentgena.

Jeśli posiada się jakieś wątpliwości, to można bez problemu skorzystać z możliwości wykonania USG, po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Sam wynik również należy skonsultować z lekarzem, ponieważ czasami może się nam wydawać, że jest ok a jest inaczej.

About the Author

You may also like these