Ładowarki do dronów – bateria to podstawa

Duża gęstość energii akumulatorów lipo sprawia, że ich cena jest stosunkowo niewysoka – taki wybór pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakupie dodatkowych ładowarek do ładowania wielu dronów jednocześnie. Przykładowo, niektóre drony posiadają więcej niż jeden slot na baterie – jeśli chcemy szybko naładować je wszystkie, konieczny będzie zakup kilku ładowarek.

Absolutnie wszystko zależy od rodzaju akumulatorów i ich pojemności. Kupując drona, warto sprawdzić, jakie ma źródło energii – jeśli kupujemy tańszy model, to prawdopodobnie będzie on korzystał z akumulatorów lipo o mniejszej pojemności (na przykład 2s), co oznacza, że zapewniają one niższe napięcie i prąd, ale są lżejsze i mniejsze. Jeśli zdecydujemy się na zakup droższego drona, najprawdopodobniej będzie on posiadał większe akumulatory, o wyższym napięciu i prądzie – ale również cięższe.

Najpopularniejsze pojemności akumulatorów w dronach to:

  • 3S – 11,1V o maksymalnym prądzie 10C (10-krotność pojemności akumulatora)
  • 4S – 14,8V o maksymalnym prądzie 15C (15-krotność pojemności akumulatora)

    Im większa bateria, tym więcej prądu może dostarczyć i tym mocniejsze silniki można zastosować.

    Warto zaznaczyć, że są to wartości maksymalne – w praktyce np. akumulatory 4S zazwyczaj nie przekraczają 10C (150A). W przypadku tego typu ładowarki należy zwrócić uwagę na maksymalny prąd i napięcie ładowania.

    Najlepiej jest ładować akumulatory litowe ładowarką przeznaczoną do tego typu zasilania, a nie taką jak do NiCd czy NiMH. Wynika to z faktu, że warunki ładowania w każdym przypadku są inne. Prąd ładowania powinien być dostosowany do pojemności i technologii produkcji akumulatora – dlatego na rynku możemy znaleźć różne rozwiązania, choć wszystkie działają na tej samej zasadzie, a różnią się głównie parametrami i jakością.

    Większość ładowarek posiada przynajmniej kilka podstawowych funkcjonalności:

  • wybór prądu,
  • automatyczne wykrywanie typu akumulatora (ilość ogniw, typ),
  • ustawianie limitu prądu podczas ładowania,
  • sygnalizacja stanu (czas pozostały do końca ładowania, napięcie akumulatora),
  • zabezpieczenie nadnapięciowe (aby nie przekroczyć 4,2V przy ładowaniu akumulatorów 3S)
  • zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją – aby podczas podłączania przewodów zasilających nie doszło do odwrócenia polaryzacji, co może spowodować uszkodzenie akumulatora lub ładowarki.

Jak uniknąć uszkodzeń podczas ładowania?

  • Najważniejsze jest pamiętanie o ładowaniu ich w odpowiedni sposób.
  • Ważne jest, aby ładować je wyłącznie specjalną ładowarką dedykowaną do tego typu akumulatorów, która dba o trzy aspekty: poziom napięcia i pojemność ogniw oraz balansowanie poszczególnych ogniw.
  • Po drugie, zaleca się stosowanie dedykowanych ładowarek z zasilaczem, dzięki czemu wymagają one mniejszego poboru prądu z gniazdka.
  • Po trzecie, warto pamiętać, że aby ładowanie przebiegało szybciej, ładowarka powinna mieć wyższy prąd (amperaż), ale maksymalna wartość powinna być dobrana do typu akumulatora i jego pojemności.

About the Author

You may also like these