Rozwój rynku budowlanego w Polsce

praca na wysokości

Polski przemysł budowlany przeszedł w ciągu ostatnich trzydziestu lat ogromny skok technologiczny i istną rewolucję. Gdybyśmy przyjrzeli się dokładnie jak wygląda plac budowy dowolnego większego projektu architektonicznego takiego jak wieżowiec, most czy też galeria handlowa z 2020 roku i porównali go z placem budowy z 1990 roku, to zapewne niejeden raz przetarlibyśmy nasze oczy ze zdumienia.

Ogromny rozwój na rynku budowlanym nastąpił w naprawdę wielu dziedzinach i obszarach. Obecnie używamy na przykład o wiele lepszych materiałów, które produkowane są w bardziej nowoczesny sposób. Dzięki temu są o wiele wytrzymalsze, ale również dzięki temu bezpieczniejsze i nierzadko tańsze i lżejsze. Wiele zmieniło się również w temacie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kiedyś był to temat, który był bardzo często bagatelizowany, co w latach dziewięćdziesiątych kończyło się zresztą setkami wypadków, których już teraz wtedy dało się uniknąć.

Obecnie BHP jest priorytetem każdej firmy budowlanej i każdego placu na którym odbywają się prace budowlane. Największe bezpieczeństwo daje oczywiście świadomość tego co wolno robić, a czego nie, ale dużą rolę odgrywają również narzędzia i mechanizmy zapewniające większe bezpieczeństwo kiedy mamy do czynienia z tak niebezpiecznymi czynnościami jak praca na wysokości czy też praca z ciężkimi i niebezpiecznymi urządzeniami, takimi jak koparka czy młot pneumatyczny.

W przypadku pracy na wysokości, na przykład przy budowie wysokiego biurowca, używa się najczęściej siatki bezpieczeństwa. Siatki bezpieczeństwa dzieli się na asekuracyjne i ochronne. Pierwsze chronią ludzi przez upadkiem z wysokości drugie natomiast chronią ludzi na dole przez przedmiotami, które mogą na nich spaść z góry.

About the Author

You may also like these